A legnagyobb amerikai autóipari konszern, a General Motors még november 3-án jelentette be, hogy 365 millió törzsrészvényt bocsát nyilvános értékesítésre, valamint 60 millió B-sorozatú részvényt, melyet három éven belül kötelezően be kell váltania a cégnek. Előbbiekért 26-29 dolláros árat vártak, míg az utóbbiakat 50 dolláros névértéken kínálják.
A részvények értékesítése november 18-án kezdődik, de sietnie kell annak, aki most szeretné bevásárolni magát a patinás vállalatba, ugyanis jelenleg úgy tűnik, a kínaiak mindent visznek. A SAIC Motor Corporation Limited elnöke, Chen Hong már megérkezett az Egyesült Államokba, mégpedig 37,9 milliárd jüan (5,7 milliárd dollár) készpénz kíséretében.
Ez a GM elvárásai alapján 200 millió részvény megvásárlására elegendő, bár az sem kizárt, hogy a SAIC kedvéért engedményeket tesznek. A shanghaii vállalat ugyanis a GM kínai részlegének 50%-át birtokolja, a detroiti óriásnak pedig a távol-keleti ország a második legfontosabb piaca. A vállalat stratégiája szempontjából különösen előnyös, hogy egy megbízható és jól ismert partner jut hozzá a részvényekhez.
Bár az amerikaiak büszkeségét zavarhatja, hogy a bóvligyárosnak tartott kicsi sárga emberkék beszippantják a céget, de lehetne rosszabb is. November 6-án ugyanis az állami tulajdonú Kuvaiti Befektetési Hatóság is bejelentette, hogy érdeklődik a GM iránt. A név ne legyen megtévesztő, ez tulajdonképpen egy piaci alapon működő befektetési alap, csak éppen a sejké. Nekik sem ez lenne az első kalandjuk az autóiparban, hisz jelenleg is a Daimler-Benz AG 7%-át birtokolják. Bader al-Saad, a kuvaiti alap ügyvezető igazgatója így nyilatkozott: „Meg kell vizsgálnunk, hogy számunkra lehetséges-e a beruházás… Ha valami olcsó, természetesen érdekeltek vagyunk benne.”
A GM pedig még nem heverte ki a válság következményeit, de idén már „szolid” profitot vár a vezetőség. A konszern jelenleg tulajdonképpen állami vállalat: a részvények 60,8%-át a szövetségi kormány, 11,7%-át pedig a kanadai Ontario állam birtokolja. A tulajdonosi szerkezet viszont két héten belül gyökeresen megváltozik, és kétségtelenül érdekes helyzetet teremtene, ha egy amerikai-kínai-kuvaiti vegyesvállalat jönne létre.
Forrás:
tradingmarkets.com,
reuters.com,
gm.com
Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás. Legyél az első kommentelő!