Lehet, hogy túllövök a célon azzal, hogy olvasnivalót ajánlok, majd a kommentek, vagy épp azok hiánya megmutatja, ha rossz úton járok. Nem fogom magam könyvmolynak beállítani, főleg a nyaralásra szerelkezek fel új könyvekkel. Általában a Hot Rod előfizetés lemaradásomat is ilyenkor hozom be.
Ilyen óvatos bevezetés után biztosra megyek, egyrészt az Arthur Hailey név és az Autóváros (Wheels) cím ismerősen csenghet, másrészt a regény magyar nyelven is olvasható.
A brit származású kanadai író híres volt arról, hogy könyvei cselekményét valamilyen gazdasági környezetbe helyezte, és ezzel kapcsolatosan végletekbe menően alapos kutatómunkát végzett. Az Autóváros színhelye mi más is lehetne, mint Detroit, ahol a fényűzés és a nyomor egyaránt bemutatásra kerül. A szerző úgy ismertet meg az autóipar legapróbb részleteivel, hogy közben nem untat, nem egy száraz elemzést, hanem egy lebilincselő krimit olvasunk a jó és a rossz harcával, intrikával, szerelemmel, tragédiával.
Mégis megismerjük az élelmes kereskedők trükkjeit, betekintést nyerünk a menedzsment mindennapjaiba, ízelítőt kapunk a pénz és az etika kapcsolatáról, megtudjuk, hogyan készülnek a gyártósoron a csókosok autói, mekkora felelőssége van egy műszakvezetőnek, milyen problémákkal jár a kétkezi munkások toborzása, felzárkóztatása, és milyen alattomosan hatja át az üzemeket az alvilág és a fajgyűlölet.
A bemutatott kép olyan pontosra sikerült, hogy sokan a Ford Motor Company burkolt leírását látják bele a könyvbe, még egyes karaktereket is felismerni vélnek.
Antikváriumokban érdemes kutatni a magyar nyelvű példányokért, az angol kiadásokkal pedig tele az internet, fillérekért.
Hozzászólások
Nem jársz rossz úton, sosem baj ha plusz egy könyvet elolvas az ember az autókról.
Nekem személyes kedvencem Quentin Wilson Klasszikus Amerikai Autók c. könyve :)
Egyik legnagyobb élményem volt kölyökkoromban. A másik ugyanettől a szerzőtől a Hotel.